مقالات عمومی

چه مارک مداد رنگی بخریم؟

چه مارک مداد رنگی بخریم

تاریخچه مدادرنگی

تاریخ دقیق و درستی از کشف و اولین استفاده از مداد رنگی در دست نمی باشد ولی نخستین نمونه‌ی مداد رنگی توسط باستان شناسان در حوالی دریاچه ای باستانی واقع در “اسکاربروگ یورگ شایر” کشف شده است. این مداد از رنگدانه های معدنی قرمز رنگی به نام “اکر” ساخته شده است که ده هزار سال قبل از آن برای رنگ آمیزی پوست حیوانات استفاده می شد. طول این مداد ۲۲ میلی متر و عرض آن ۷ میلی متر بوده است.

پس از آن اولین مدادی که به شکل مداد های امروزی ساخته شد، بر می گردد به قرن ۱۶ میلادی که یک زن و شوهر ایتالیایی با قرار دادن یک تکه گرافیت میان دو تکه چوب سرو اولین مداد به شکل امروزی را اختراع کردند. قدیمی ترین مداد جهان، که در سقف یک خانه در آلمان متعلق به قرن ۱۷ پیدا شده و در کلکسیون شرکت بزرگ لوازم تحریر Faber-Castell نگهداری می شود.(منبع عصر ایران)

همه‌ی ما خاطرات بسیار دل انگیزی با نقاشی های دوران کودکیمان داریم.  بسیاری از ما هنوز برای حال خوش کودک درونمان دست به کار می شویم و با همین مداد رنگی ها شروع به خلق نقاشی های زیبا و بکری می کنیم.

مداد رنگی

در واقع مداد رنگی یکی از ابزار های مناسب قدیمی برای نقاشی است. مغزی به کار رفته در داخل بدنه چوبی یا کاغذی مداد، اثری رنگی بر جای می گذارد.  مغزی مداد رنگی همان قسمت استوانه ایی شکل و باریک در داخل بدنه کاغذی یا چوبیست که از رنگ دانه های فشرده، موم و کائولین تشکیل شده است. رنگ دانه به همان ماده ی رنگی می گویند که باعث ایجاد رنگ در مداد رنگی می شود. مغز مداد های رنگی و شکل و جنس بدنه آنها  انواع مختلفی دارد.

کاربرد مدادرنگی

مداد رنگی می تواند برای مصارف و کاربردهای متنوع و زیادی هم برای کودکان و هم برای نقاشان و هنرجویان داشته باشد. مداد رنگی ها می توانند برای نقاشی های ساده و کودکانه تا نقاشی های حرفه‌ای که قابلیت نمایش در گالری های هنری را دارا هستند مورد استفاده قرار گیرند.

مداد رنگی چه برای هنرمندان و نقاشان و چه برای کودکان و دانش آموزان یکی از بهترین ابزار ها برای خلق اثرات رنگی بدیع می باشد.  اغلب اوقات کودکان از مداد رنگی برای بازی ها و سرگرمی های خود استفاده می کنند که استفاده ی حرفه ای ندارد و با آن مشغول کشیدن نقاشی های کودکانه ی خود می شوند ، اما استفاده‌ی نقاشان و هنرمندان صاحب سبک و حرفه ایی از مداد رنگی متفاوت تر و حرفه ایی تر می باشد. مداد رنگی ها در انواع و اقسام مختلفی دارند که با شناخت انواع آن می توانید متناسب با کار و نیاز خود دست به یک انتخاب مناسب بزنید.

مداد رنگی ها جزء ابزارات و ملزوماتی هستند که همه روزه افراد مختلف بسته به نیازشان از آن ها استفاده می کنند . امروزه تنوع در ساخت انواع مداد رنگی ها به قدریست که به راحتی می توانید طبق کاربرد هر یک از مداد رنگی ها، آن ها را انتخاب کرده و خریداری کنید.

انواع مدادرنگی

انواع مختلفی از هزاران برند مداد رنگی در بازار موجود است که ممکن است هنگام خرید، شما را برای انتخاب مناسب ترین آن ها سردرگم کند. اصلی ترین تفاوت مداد رنگی ها در مغزی به کاررفته در آنهاست. مغزی برخی از مداد رنگی ها از نوع سخت و مغزی برخی دیگر از نوع نرم است. مغزی مداد رنگی های از نوع سخت ، رنگ کم رنگ تری را از خود بر جای میگذارند اما مداد رنگی های با مغزی های نرم هنگام نقاشی کشیدن دارای رنگ بیشتر و غلیظ تری هستند.

مداد رنگی ها از نظر بدنه نیز می توانند در انواع چوبی و کاغذی دسته بندی شوند . همچنین بدنه ی برخی از مداد رنگی ها به صورت استوانه ایی و بدنه ی برخی دیگر به صورت چند ضلعی است.  شما مطابق با سلیقه تان می توانید آن ها را خریداری کنید.

انتخاب یک مداد رنگی از میان انواع و اقسام آن بستگی به خیلی چیزها از قبیل بودجه، علاقه شخصی، قدرت دست و سطح مهارت شما در نقاشی دارد.اینکه چه نوع نقاشی و هنری می خواهید خلق کنید هم بسیار مهم است.

هر مداد رنگی دارای کاربرد ویژه ی خود است.  استفاده ها و کاربردهای مختلف از هر مداد رنگی تاثیر به سزایی در به وجود آمدن انواع مختلف مداد رنگی ها داشته اند. در واقع مداد رنگی ها معمولا بسته به کاربردی که از آن انتظار می رود، در انواع مختلفی ساخته میشود.

شناخت انواع مدادرنگی موجود در بازار

براساس سطح مهارت استفاده کننده میتوان مداد رنگی ها را به ۴ دسته تقسیم کرد.البته این یک دسته بندی تجربی است و هم پوشانی زیادی بین دسته ها وجود دارد. به طور مطلق نمی توان گفت اگر یک مداد رنگ در یکی از این ۳ دسته قرار بگیرد، دیگر مناسب دسته دیگر نیست.

۱-مداد رنگی حرفه ایی

مداد رنگی حرفه‌ای از مواد اولیه متفاوت و گران‌تری نسبت به مداد های معمولی ساخته می‌شود. این نوع مداد ها در انواع و برند های مختلف تولید می شوند.   مداد روغنی یا پلی‌کروم (Polychromos) و مدادرنگی های پریسما کالر نمونه های معروف مداد رنگی های حرفه ای هستند.

مداد رنگی های حرفه ایی ویژه ی گرافیست ها، نقاشان و هنرمندان ساخته می شود. این مداد رنگی ها از کیفیت فوق العاده ایی برخوردار می باشند و به نقاش در خلق یک اثر هنری کمک زیادی می کنند. به طور خلاصه تفاوت های این مداد رنگی ها را بخوانید:

غلظت و خلوص رنگدانه:

مداد رنگی های حرفه ایی حاوی رنگ دانه های مرغوب و با کیفیتی هستند و با غلظت بالایی در مدادها استفاده شده اند. پ غلظت بالا ی این رنگ دانه ها باعث می شود اثر رنگی باقی مانده از مداد رنگی هنگام نقاشی بالا باشد و خطوط پر رنگی را بر جای بگذارد.

مقاومت بالا:

مداد رنگی های حرفه ای دارای گرافیت های مقاومی در برابر شکستن بوده و نوک آن ها هنگام نقاشی کشیدن خرد یا شکسته نمی شود.  نقاش یا هنرمند با مداد رنگی های حرفه ای با خیال راحت به نقاشی خود ادامه می دهد. همچنین رنگ دانه های این مداد ها دارای مقاومت بالا بوده و در برابر اشعه خورشید مقاوم است.

ترکیب پذیری رنگ ها:

این مداد رنگی ها معمولا تونالیته رنگی خیلی زیادی دارند، اما جدا از آن به خوبی با یکدیگر ترکیب می شوند و امکان ساخت رنگ های خاص را به نقاش می دهند.

مدادرنگی حرفه ای نرم و خشک:

در منالع خارجی گفته شده، مداد رنگی های حرفه ایی هم دارای انواع نرم و هم دارای انواع سخت می باشند که شما متناسب با نیازتان می توانید آز آن ها استفاده کنید. البته من در ایران هیچ نوع مدادرنگی حرفه ای خشکی ندیده ام. اگر چنین مدادی را می شناسید حتما در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

از ویژگی ها و خصوصیات نوع نرم مداد رنگی های حرفه ایی پر رنگ و با غلظت بودن آن هاست. به طوری که سطوح باقی مانده بر اثر کشیدن نقاشی پر رنگ می باشد. پاک کردن اثرات پررنگ مداد رنگی حرفه ایی معمولا کاری دشوار است و پاکن های حرفه ای و مخصوص خود را می خواهد. مداد رنگی های فابرکاستل پلی کروم را می توان در این دسته قرار داد.

بنابراین اگر می‌خواهید بافت کرمی و با پوشانندگی بالایی روی کاغذ یا مقوای خود داشته باشید از مدادهای نرم استفاده کنید و از مداد های سخت‌تر برای جزییات و سطوح کوچک استفاده کنید.

پلی کروموس:

مداد رنگی های پلی کروم از مداد رنگی های حرفه ایی در دنیای طراحی است. مغز این مداد ها روغنی هستند که بر پایه موم  بیشتری نسبت به سایر مدادها قرار می‌گیرند. این مداد رنگی ها رنگ ملایم و زنده ای دارند و در برابر آب مقاوم هستند. هنرمندان از اینها به خاطر رنگدانه‌های غلیظ  استفاده می‌کنند. با این مدادرنگی ها شما میتوانید لایه لایه رنگ را اضافه کنید تا یک عمق رنگ به دست بیاورید. یکی از تفاوت های عمده مداد رنگی های پلی کروم، در امکان لایه لایه رنگ کردن آنهاست، یعنی این مداد رنگی به شما این امکان را می دهد که بر روی رنگ های قبلی بدون به هم ریخته شدن رنگ قبلی رنگ جدید را اضافه کنید.

به عنوان مثال فرض کنید شما قصد کشیدن چشم عقاب را دارید ، وقتی بخشی از مردمک چشم را سیاه می کنید ، با مداد رنگی معمولی امکان گذاشتن دایره کوچک به رنگ سفید را روی رنگ سیاه نخواهید داشت. ولی با مداد رنگی پلی کروم شما میتوانید روی رنگ سیاه یک لایه با رنگ سفید اضافه کنید. مداد رنگی های حرفه ایی پلی کروم به بسیاری از سطوح مختلف کاغذ، کاغذ پوستی، چوب، سنگ، چرم و فلز می‌چسبند و کاملا ماندگاری بالایی دارند و نیازی به تعمیر مجدد و ترمیم نقاشی های قبلی نیست و روی سطح برای همیشه باقی می‌مانند.

چند نوع از مداد رنگی های حرفه ای موجود در بازار را باهم بررسی میکنیم:

 • مداد رنگی  پلی کروم فابر کاستل(جعبه سبز)

این مداد رنگی ها به دلیل کیفیت عالیشان نسبت به سایر برندها از قیمت بالایی برخوردارند. از ویژگی های این  مداد رنگی، تنوع بی نظیر رنگ ها و چرب بودن و روان بودن فوق العاده می باشد. مغزی نرم مداد رنگی  پلی کروم فابر کاستل، رنگ های غلیظ و پر رنگی روی سطح بر جای می گذارند. این مدادهای رنگی دارای هسته ی کاملا روغنی و نرم هستند که به طور کامل می توانید آن را احساس کنید.

مداد رنگی فابر کاستل در کنار مدادرنگی های مخصوص نقاشان، مدادرنگی های دانش آموزی(مدل کلاسیک) و مدادرنگی آبرنگی را به بازار عرضه نموده است که می توانید متناسب با نیازتان آن ها را تهیه کنید.

انواع مداد رنگی های فابر نواری پی وی سی (PVC) را بر روی خود دارند که باعث مقاومت بالای آن ها در برابر آب و رطوبت می شود. این نوار چسب نازک روی گرافیت مداد رنگی مورد استفاده قرار می گیرد که  موجب نگهداری این گرافیت می شود. همچنین این مدادرنگی ها توانایی کشیدن رنگ های مختلف بر روی هم و ایجاد طیف دلخواهی از رنگ ها را دارا می باشد.

 • مداد رنگی پریسماکالر

پریسما کالر تولید امریکا است و ۱۵۰ رنگ مختلف دارد.نوعی دیگر از مداد رنگی ها برند پریسما می‌باشد. این مداد رنگی ها نیز از کیفیت رنگ های خوبی برخوردارند و هنگام استفاده کردن خشک و خشن نیستند و می‌توان با ترکیب رنگهای آن رنگ هایی خوب و قشنگ تشکیل داد.

مداد رنگی های فوق حرفه ای  پلی کروم پریسماکالر قابلیت ترکیب رنگ تا هفده لایه را دارند. پریسما کالر در کنار فابرکاستل پلی کروم حرفه ای ترین مداد رنگی های موجود هستند.

 • مداد رنگی وینزور

مدادرنگی های این برند یکی از بهترین مدادرنگی های موجود می باشد که از تنوع رنگ بسیار خوبی برخوردار می باشند (البته مدت زیادی است در بازار ایران موجود نیست). نوک این مدادها در برابر فشار بسیار مقاوم است و به راحتی نمی‌شکند. در بسته‌بندی فلزی و محکم این محصول، هر مداد رنگی جای مخصوص به خود را دارد. این ویژگی از ایجاد بی‌نظمی در جعبه جلوگیری می‌کند. در این جعبه به صورت لولایی و بسیار آسان باز می‌شود.

۲-مداد رنگی های نیمه حرفه ای

یک فرد نیمه حرفه ای کسی است که مقدمات نقاشی را میداند و مدتی است نقاشی می کشد. البته این گروه مداد رنگی برای فردی که در شزوع کار است و قصد دارد یک آموزش حرفه ای ببیند هم انتخاب خوبی است. داشتن یک مداد رنگی از این دسته تا زمانی که بخواهید وارد مرحله حرفه ای شوید، انتخاب بسیار خوبی است.

تونالیته رنگی یا تعداد رنگ موجود در بسته مداد رنگی، یکی از اولین مشخصه ها برای انتخاب یک مداد رنگ است. اگر در سطح نیمه حرفه ای هستید، حداقل یک بسته مداد رنگی ۲۴ رنگ احتیاج دارید. البته بسته ۳۶ رنگ و بالاتر انتخاب معمول تر و معقول تری بین نیمه حرفه ای هاست.

 • مداد رنگی دیزاین

بدنه ی مداد رنگی دیزاین گرد بوده و از جنس چوب مرغوب می باشد.  این مداد رنگی جزو مداد رنگی های حرفه ایی محسوب می شود و هنرمندان و نقاشان می توانند از این مداد رنگی استفاده کنند. البته دلیل اینکه در نیمه حرفه ای ها قرارش دادیم، چون  به نظر من قدرت پلی کروم و پریسما کالر را ندارد.

مغزی این مداد رنگی از بهترین نوع گرافیت و پیگمنتهای حرفه ای تهیه شده است به طوری که موجب  پایداری و ثبات زیاد رنگی  شده است . مغـزی قـطـور ٣/٧  میلیمتری این مـدادها از رنگدانـه های پلی کرومیک ساخـته شده است. عملکرد حرفه ای مدادهای رنگی دیزاین در انتقـال، ترکیب و تلفیق رنــگ ها بر روی انـواع کاغـذ، کلیه نیازهای یک کـاربر حرفه ای را برآورده می نمایند. مدادهای رنگی حرفه ای دیزاین در بسته بندی های شیک چوبی ارائه می شوند. مدادهای رنگی حرفه ای دیزاین بصورت تک رنگ  در ۵۰ رنگ متنوع وجود دارد اما این نوع مدادهم مداد نسبتا کمیابی است.این مداد ها نسبتا گران هستند.

مداد رنگی ۴۸ رنگی حرفه ای دیزاین

 • مداد رنگی فابرکاستل کلاسیک

معروف ترین نوع مداد رنگی در بازار ایران است. این مداد رنگی ها بسته بندی های قرمز رنگ دارند. بسیاری از افراد حرفه ای که در مراحل اولیه خود از این مداد استفاده کرده اند، برای نقاشی های حرفه ای خود هم ازین همین مداد رنگی استفاده می کنند. مداد رنگی های فابر کاستل کلاسیک تا ۶۰ رنگ تنوع رنگ دارند. قابلیت ترکیب رنگ، نرمی مداد، خالص بودن رنگ ها و کیفیت خوب بدنه و چوب مداد باعث شده این مداد رنگی پر طرفدار ترین مارک در ایران باشد.قیمت مداد رنگی های فابرکاستل در بین نیمه حرفه ای ها، متوسط است.

مداد رنگی ۳۶رنگ فابرکاستل جعبه فلزی

 • مدادرنگی پیکاسو(مدل آرتیست)

پیکاسو هم یک برند چینی است که به سفارش تجار ایرانی تولید می شود. این برند هم مثل دیگران، دوسطح مداد رنگی دارد. یک نمونه دانش آموزی و یک نمونه آرتیست یا حرفه ای که در جعبه های سفید رنگ است.

این مداد روی کاغذ هیچ تفاوتی با مدادرنگی فابرکاستل کلاسیک ندارد. اما وقتی کار روی مقواهای حرفه ای مخصوص نقاشی با مداد رنگی می رود، کمی می توان تفاوت را احساس کرد. به نظر من رنگدانه های فابرکاستل بهتر روی مقوا می نشینند. در عوض پیکاسو تنوع رنگی بیشتری دارد و جعبه های ۷۲ رنگ هم دارد. یکی دیگر از برتری های پیکاسو قیمت  پایین تر آن نسبت به فابرکاستل کلاسیک است.

مداد رنگی ۷۲ رنگ پیکاسو آرتیست

 • مداد رنگی لیرا

بدنه ی گرد این مداد رنگی از چوب تهیه شده است. نوع گرافیت وپیگمنت های به کار رفته شده در این مداد رنگی دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و باعث می شوند در نقاشی شما به مرور زمان رنگ پریدگی ایجاد نشود و مانند روز اول خود باقی بماند. علاوه بر پایداری و ثبات زیاد رنگی، این مداد رنگی دارای قدرت ترکیب و تلفیق فوق العاده ایی می باشد و شما می توانید رنگ های زیادی را در نقاشیتان با یک دیگر تلفیق کنید. درواقع مغزی پلی کرومیک ۳.۷ میلیمتری این مدادها از بهترین نوع گرافیت و پیگمنتهای حرفه ای تهیه شده است و پایداری و ثبات زیاد رنگ و قدرت ترکیب و تلفیق فوق العاده شفافیت خاصی روی کاغذ دارند.

مدادهای رنگی حرفه ای لیرا بصورت تک رنگ در ۱۰۰ رنگ متنوع وجود دارد ولی در ایران خیلی کمیاب است.

 

۳-مدادرنگی های دانش آموزی

در واقع می توان گفت این گروه مصرف کنندگان معمولا بین ۶ تا ۱۶ سال سن دارند و  مداد رنگی را صرفا برای انجام کارهای هنری مربوط به مدرسه میخواهند. معمولا بسته های ۱۲ و ۲۴ رنگ این مداد ها، پاسخگوی نیاز این گروه هستند.

 • مداد رنگی فکتیس

سابقه ی حضور فکتیس در بازار ایران نشانگر دیدگاه مثبت مصرف کنندگان نسبت به این محصولات است.دیدگاهی که شاید ریشه در خاطرات خوش دوران تحصیل و حس خوب کودکی پدر و مادرها هم دارد. مدادرنگی های فکتیس  دارای مغزی مرغوب و نرم می باشند و مغزی این مدادها در برابر شکستن بر اثر فشار زیاد دست یا تراشیدن زیاد مقاومت قابل قبولی دارد.

 • مداد رنگی استدلر

استدلر ،برندی آلمانی می باشد که در زمینه کیفیت رقیبان را می تواند پشت سر بگذارد. بالای نوک مدادهای رنگی استدلر دارای پوششی باریک و سفید رنگ است. این پوشش که A.B.S نام دارد، برای مقاوم کردن نوک مداد در برابر شکستن به کار رفته است. علاوه‌ بر این، نوک این مدادها بسیار نرم و دارای رنگی غلیظ است.

مداد رنگی های استدلر قابل مقایسه با مدادرنگی های کلاسیک فابرکاستل هستند که در نیمه حرفه ای ها از آنها صحبت کردیم.

مداد رنگی استدلر

 • مداد رنگی اونر

اونر محصول کره جنوبی است. سالهای سال است این برند در بازار ایران وجود دارد و یکی از قابل اعتماد ترین مارک های لوازم تحریر است. بدنه‌ی این مدادها به صورت شش‌ضلعی ساخته شده است. مداد رنگی ۱۲ رنگ اونر نوک مقاوم و محکم به دلیل برخورداری از فناوری دورالید (Duralead Technology) دارد.(من اطلاعاتی در مورد این که این تکنولژی چیست پیدا نکردم).

مداد رنگی اونر از لحاظ قیمتی در گروه متوسط هاست. مثلا سال ۹۹ قیمت مدادرنگی اونر با بسته بندی مقوایی حدود ۲۰تا ۳۰ هزار تومان است. بسته ۳۶ و ۴۸ رنگ این محصول برای دانش آموزانی که قصد نقاشی نیمه حرفه ای دارند انتخاب مناسبی است. مخصوصا بسته بندی فلزی آن که در عکس زیر می بینید.

مداد رنگی ۴۸ رنگ جعبه فلزی اونر

 • مداد رنگی کوییلو

کوییلو یکی از برند های جدید در دنیای نوشت افزار است. اکثر محصولات این برند دانش آموزی است و کیفیت بسیار خوبی هم دارد. هرچند نسبت به اونر و استدلر هنوز امتحانش را پس نداده، ولی از لحاظ رنگ و نرمی مداد فوق العاده با کیفیت است.

بسته ۳۶ و ۴۸ رنگ این مارک، می تواند انتخاب دانش آموزانی باشد که قصد نقاشی کشیدن فراتر از درس هنر در مدرسه هستند.

کویلو مداد رنگی

 • مداد رنگی میلان

نوک مداد رنگی‌های ۲۱۱ میلان مجهز به «سیستم محافظت نوک» (LPS =Lead Protection Sysyem) است. این سیستم از شکستن نوک در اثر وارد شدن فشار جلوگیری می‌کند تا فرد بتواند بدون اینکه دائماً در حال تراشیدن مدادهایش باشد، به نقاشی بپردازند.

مداد رنگی های کودکان(۴ تا ۶ سال)

معمولا بسته های ۶ و ۱۲ رنگ برندهای دانش آموزی میتواند در این گروه قرار بگیرد. البته چند نمونه از آنها را در ادامه معرفی میکنیم.

 • مداد رنگی آریا

آریا یک محصول تولید داخل با سابقه، با قیمت مناسب برای مهد کودکی ها و دانش آموزان است. به نظرم حمایت از محصولی با این کیفیت یکی از وظایف ما است. آریا سال ها است در حوزه تولید وسایل مهد کودک پیش رو است. این شرکت فعالیت خود را از سال۱۳۴۰ با نام خمیر بازی آریا شروع کرد.

مقاومت این محصول در برابر تراشیده شدن و پر رنگی مداد های آن رضایت بخش است. بسته بندی مداد رنگی های آریا هم بسیار جذاب برای کودکان است. این ها در کنار قیمت مناسب و تولید داخل بودن این محصول، این مداد رنگی را بهترین انتخاب برای سنین ۴ تا ۶ سال می کند.

مداد رنگی ۱۲ رنگ آریامقوایی

چون در مورد هر برند توضیحاتی دادیم، برای کوتاه شدن این مقاله فقط یک رتبه بندی از بهترین انتخاب های دیگر شما برای این رده سنی ارائه میکنم:

۱-فابرکاستل کلاسیک
۲-استدلر
۳- کوییلو
۴-اونر و پیکاسو
۵-فکتیس
۶-پارس مداد

این مقاله مرتب به روز خواهد شد و اطلاعات جدیدی به آن اضافه خواهد شد.خوشحال میشویم نظر خودرا به ما اعلام کنید و تجربیاتتان را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

1 فکر در مورد “ چه مارک مداد رنگی بخریم؟

 1. الناز گفت:

  سلام مارک مداد رنگی trevida خوبه یا ام کیو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *