مقالات عمومی

شستشوی قلموی رنگ روغن

شستشوی قلموی رنگ روغن

آیا قلموهای شما هم هر چقدر هم که برند با کیفیتی داشته باشند زود کارایی خود را از دست میدهند؟ شستشوی قلموی رنگ روغن از مهمترین معضلات هنرجویان نقاشی رنگ روغن روی بوم است.

در این مقاله قصد داریم در مورد شست و شوی قلمو و راههای محافظت از آن با شما صحبت کنیم . توضیح می دهیم چگونه یک قلمو را به مدت زیادی نگه داریم.  و بتوانیم از یک قلمو تا کهنسالی و پیری به اندازه ی یک قلم‌موی  نو و جوان کار بکشیم.

شستشوی قلمو:

قلموهای نقاشی استفاده های بسیار زیادی دارند و در تکنیک های مختلف از آتها استفاده می شود. قلموهای مورد استفاده در آبرنگ و سیاه قلم، به راحتی با آب قابل شستشو هستند.

اما نکاتی هم در این ارتباط هست که آنها را باید رعایت کرد. یکی از این نکات این است که هیچ گاه قلموها را مدت زیادی در آب یا هر محلول دیگر قرار ندهید.

با این کار عمر قلمو به شدت کاهش می یابد. و بافت موهای قلمو ها تغییر می کند و برای بست و دسته ی قلمو هم مضر است. هیچ موقع آنها را ایستاده قرار ندهید که خشک شوند.

بست قلمو در حالت ایستاده آسیب زیادی میبیند.

نکته مهم دیگر که بسیار مشخص است اما گاها کم اهمیت شمرده میشود.  آن هم این است که تمام اثرات رنگ را پس از کار از قلمو پاک کنید.

شستشوی قلموی اکریلیک و گواش

برای شستشوی رنگهای بر پایه آب مانند اکریلیک و گواش از آب و صابون و یا مایعات شوینده میتوان استفاده کرد. رنگهای اکریلیک در صورتی که بر روی قلمو خشک نشده باشند شستنشان کار سختی نیست. تنها با آب هم می توان رنگ مانده در موی قلمو را تمیز کرد.

درصورتی که بخواهیم قلموها عمر خیلی بیشتری داشته باشند و هیچ نوع رنگی بین موها نماند چه کنیم؟

می توان از مرحله دوم به بعد شسشتوی قلموی رنگ روغن با مواد شوینده استفاده کرد.

اما قلموی رنگ روغن بیش از همه نیاز به محافظت و دقت در نگهداری دارند. روش های مختلفی برای شستشوی قلموها مطرح می شود. در اینجا به معرفی و بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

روش های شستشوی قلموی رنگ روغن

۱-تینر یا نفت

آیا تنها روشی که برای شستن قلموهایتان از آن استفاده میکنید استفاده از تینر فوری یا نفت یا تربانتین است؟ قطعاً راه سریع و راحتی را انتخاب کرده اید. اما این راه، راه کامل و دلچسبی نیست. در دراز مدت اثرات مطلوبی روی موهای قلموی شما ندارد..

چراکه تینر یک محلول بدبو و مضر برای سلامتی انسان است.  و همینطور موها و چسب های استفاده شده قلمو است.

برای استفاده از این روش بهتر است که حتماً از دستکش استفاده کنید. چراکه بوی تینر و حالت خشک کنندگی آن برای پوست شما چندان مطبوع نیست.

مرحله یک:

قلمو را با یک دستمال نخی یا کاغذ  کاملا پاک کنید.

مرحله دو:

محلول نفت یا تینر را درون یک  ظرف بریزید .قلمو را در آن ظرف تا حد ممکن تکان دهید و قلمو را به آرامی به کف ظرف فشار دهید. سپس رها کنید، تا خم و راست شود. (مراقب باشید که آسیبی به موهای قلم مو و بدنه قلم مو وارد نشود).

مرحله سوم:

پس از اینکه کاملا رنگ ها از قلمو شسته شد،قلمو را با آب یا آب و صابون بشویید.

مرحله چهارم:

در مرحله آخر شستشوی قلمو رنگ روغن، آن را روی یک پارچه قرار دهید تا خشک شود.

دقت کنید خم و راست کردن قلمو در تینر  را بیش از حد طولانی نکنید.  چرا که همان طور که در آغاز گفتیم این ماده برای موهای قلمو مضر است.

مواد استفاده شده در موهای قلموهای معمول که با موی مصنوعی ساخته میشوند، معمولاً از مواد پلاستیکی تولید میشوند.

این مواد در این نوع محلولهایی که حاوی مواد نفتی هستند حل می‌شود.  سپس بعد از مدتی کیفیت خود را از دست میدهد. ترجیحا این کار یک یا  نهایتا دو دقیقه بیشتر طول نکشد.

چگونه قلموهای خشک شده را نرم کنیم؟

شستشوی قلموی رنگ روغن با سرکه(مناسب قلموهای خشک شده)

یکی از روشهایی که برای شستن قلمو رنگ روغن استفاده میشود استفاده از سرکه است. این روش بیشتر مناسب قلمو هایی است که رنگ به آنها خشک شده است.

در این روش مدت زمان نسبتا زیادی بین یک ساعت تا یک روز قلمو را داخل سرکه قرار می دهید. و سپس رها می کنید تا کاملا خیس بخورد. زمانی قلمو را از سرکه خارج کنید که بتوان موی سر قلمو را خم کرد.

پس از آن در یک ظرف فلزی چند دقیقه ای سرکه و قلمو را بجوشانید. سپس صبر کنید سرد شود و آن را زیر شیر آب شستشو دهید.

می توانید از مایع ظرفشویی یا صابون برای بهتر انجام شدن کار استفاده کنید. سپس آب قلمو را بگیرید و در جایی قرار دهید که قلمو خشک شود. استفاده از لوسیون بدن و نرم کننده مو هم میتواند به نرمی و بازگشت قلمو به حالت اولیه کمک کند.

شستشو قلموی رنگ روغن با مایع ظرفشویی(بهترین روش):

بهترین روش که میتوان برای شست‌وشوی قلموی رنگ روغن استفاده کرد چیست؟ تجربه ثابت کرده است این روش عمر قلمو را تا حد ممکن افزایش میدهد و قلمو را سالمتر نگه میدارد.

این روش شامل چهار مرحله است:

مرحله اول:

قلمو را را با یک دستمال نخی یا دستمال کاغذی یا کاغذ تمیز کنید. سعی کنید دراین مرحله تمامی حجم  رنگ که روی قلمو مانده است را بگیرید که برای مراحل بعدی راحتتر باشید. اگر لازم شد دو یا سه بار قلمو را با دستمال تمیز کنید.

میتوانید در این مرحله از یک ظرف کوچک قلم شوی یا تینر(ترجیحا قلم شوی) نیز استفاده کنید. و به مدت خیلی کم قلمو را در آن هم بزنید.  و بعد از آن دوباره با دستمال یا کاغذ آن را تمیز کنید. در مواقعی که رنگ به قلمو مدت زمان بیشتری مانده و تا حدی خشک شده است این کار ضرورت می یابد.

مرحله دوم:

از یک لیوان و مقداری مایع ظرفشویی استفاده کنید.

قلمو را به آرامی و با توجه به اینکه موهای قلم شکسته نشود به کف لیوان بکشید.  اجازه دهید رنگ های اضافی که خورد موهای قلمو رفته خارج شوند. این کار را تاجایی که مایع تبدیل به کف شود ادامه دهید.

میتوانید این کار را کف دستتان انجام دهید و کاملا رنگ خارج شده از قلموی رنگ روغنرا مشاهده کنید. تا کامل خارج شدن رنگ ها، به کارتان ادامه دهید و سپس مرحله بعد را انجام دهید.

مرحله سوم

قلمو را زیر شیر آب بگیرید که کاملاً مواد شوینده از آن شسته شود. سپس با دست به آرامی روی آن بکشید. یک نکته مهم در این مرحله این است که هیچ موقع از آب جوش یا آب داغ استفاده نکنید. آب جوش برای موهای قلم مو و موادی که در آن استفاده شده مضر است.

همچنین آبجوش قسمت بست قلمو که به دسته چوبی و موهای قلمو چسبیده مضر است.  آبجوش چسب داخل بست را ضعیف می کند.  و پس از مدتی قلمو  دچار لقی می شود یا اینکه کاملاً جدا می شود.

مرحله چهارم:

در مرحله آخر شستشوی قلموی رنگ روغن آب قلمو را از طریق تکان دادن و استفاده از یک دستمال تمیز بگیرید. پس از آن  با انگشتانتان موهای قلمو را به طور صحیح شکل دهید.

سپس آنها در یک جای مناسب به طور خوابیده قرار دهید تا کاملا خشک شود. بهتر است قلمو لبه ی میز گذاشته شود و موی قلم روی جایی نباشد.  همانطور که در تصویر زیر میبینید قلمو را ایستاده قرار ندهید که خشک شود. لقی بست قلمو عمدتا به همین دلیل است.

نکته مهم:

نکته قابل توجه دیگر این است که تا قبل از اینکه رنگ روغن روی قلمو خشک شود اقدام به شستشوی قلموی رنگ روغن کنیم.  در غیر این صورت اگر که قلموها تا حدی خشک شدند. و مدتی بعد از استفاده اقدام به شست‌وشوی قلموی رنگ روغن کردیم.

همانطور که گفتیم باید به مرحله یک دقت خاصی کنید. چنانچه قلم موها را دقیقا پس از استفاده و قبل از خشک شدن وارد مرحله شستشو کردیم.  شاید حتی قسمت دوم مرحله یک (محلول قلم شوی یا تینر) را بتوان حذف کرد.

شستشوی قلموی رنگ روغن با مایع نرم کننده

آخرین روشی که بررسی میکنیم شستشوی قلمو رنگ روغن با مایع نرم کننده لباس است. می توانید مقداری مایع نرم کننده را با ۸برابر میزان آن مایع آب ترکیب کنید.

این مایع می تواند جایگزین مایع ظرفشویی و صابون شود.  و پس از برداشتن رنگ ها به وسیله دستمال از قلمو، آن را با این محلول شستشو داد. سپس آبکشی کرد و خشک کرد.

منبع : مقاله شستشوی قلموی رنگ روغن در وب سایت آرتا هنری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *