مقالات عمومی

مدل نقاشی سیاه قلم و اصول لازم برای انتخاب آن

مدل نقاشی سیاه قلم و اصول آن

سیاه قلم نوعی از هنرهای تجسمی است که با استفاده از مقوا، مداد، مداد کنته، زغال، پاک کن و… انجام می شود. این تکنیک  جزء دسته ی خاصی است که از قرن هفتم مورد توجه قرار گرفت و طرفداران زیادی را به خود جلب کرد. نقاشی تکنیک های مختلفی دارد اما این نوع تکنیک کاملا به شکل سیاه و سفید، همراه با ترسیم و طراحی نور، سایه و هاشور است و هیچ گونه رنگ آمیزی در آن وجود ندارد.

تمامی وسایل سیاه قلم را می توانید در فروشگاه ما مشاهده و خریداری کنید.

هنگامی که سوژه شما به موقعیت هایی با کنتراست بالا تغییر حالت می دهد، تکنیک سیاه قلم به علت سرعت و زحمت کمتری که می طلبد بهترین انتخاب است. برای تمرین روش های متداول سیاه قلم، می توانید یکی از این ایده های جالب اما نه چندان چالش برانگیز را برای مدل نقاشی سیاه قلم خود انتخاب کنید.

۱- حیوانات

طراحی حیوانات خانگی مورد علاقه تان می تواند بسیار لذت بخش باشد! بر روی سوژه خود زوم کنید تا به تصویری مناسب همراه با کنتراست قوی از نور و سایه دست پیدا کنید. حتی بهتر است حیواناتی مانند گربه و سگ را هنگام خواب طراحی کنید.

۲- مناظر طبیعی

برای طراحی مناظر طبیعی، ابتدا خط افق را پیدا کنید و تمام عناصر را در بالا و پایین آن قرار دهید. توجه داشته باشید که پرسپکتیو خطی، عمق و فضای خیالی در نقاشی تان ایجاد کند. برای طراحی مناظر طبیعی همیشه ابتدا از پس زمینه شروع کرده و بعد به سمت پیش زمینه حرکت کنید. روزهای روشن آفتابی، شرایط جوی مطبوع، خیابان ها در شب و برکه های نورانی آب از بهترین ایده ها برای مدل نقاشی سیاه قلم هستند.

۳- اشیاء بی جان

با اینکه نقاشی سیاه قلم نباید تنها به طراحی اشیاء بی جان محدود شود، اما بهترین نقطه برای شروع یادگیری و خود آموزی مقیاس های صحیح، تناسب ها، ارزش ها و پرسپکتیوها است. به موضوعات کلیشه ای اکتفا نکنید. بلکه به دنبال موضوعی باشید که طراحی آن برایتان هیجان انگیز باشد. شئ مورد نظر را مرتب سازی کرده و مرحله به مرحله آن را طراحی کنید. برای مدل نقاشی سیاه قلم به دنبال موضوعی باشید که دارای سایه های عمقی باشد تا بتواند حجم سوژه تان را به خوبی نشان دهد و ابتدا از سایه زدن همان قسمت ها شروع کنید.

۴- اسباب بازیهای زیبا و جذاب

اسباب بازی های زیبا دارای بافت نرم و چشم های شیشه ای مانند هستند. آن ها بهترین ایده برای این هستند تا بتوانید سطوح مختلف را در یک نقاشی تمرین کنید.

۵- انسانها

با اینکه طراحی افراد مهارت های زیادی می طلبد، در کنار آن قوانینی چون نور و سایه ها، تناسبات و مقیاس ها باید رعایت شود. برای انتخاب مدل نقاشی سیاه قلم به دنبال موقعیت هایی با کنتراست بالا باشید تا بتوانید تصاویری خیره کننده و برجسته به صورت سیاه و سفید خلق کنید.

۶- سطوح براق

سرامیک یا انعکاس سطوح می تواند چالش جالبی برای مدل نقاشی سیاه قلم باشد. از زغال تهیه شده از درخت تاک یا ترکیبی از آن استفاده کنید. تغییرات ملایمی بین تن ها ایجاد کنید و از پاک کن برای نشان دادن برجستگی ها و برآمدگی ها استفاده کنید.

در مثالی که در تصویر پایین مشاهده می کنید، نقاش آن به ترتیب با سایه هایی قوی پیش می رود. ابتدا طرح اولیه ی بزرگترین شئ را با زغال درخت تاک طراحی می کند و سپس حالت قوی ترین سایه ها را مشخص می نماید.

پس از اینکه طراحی اشکال را در جایگاه خود به پایان می رساند، جایگاه سایه ها را پر می کند و سپس با یک ورق دستمال آبی رنگ (که معمولا در فروشگاه های سخت افزار بفروش می رسد) همه چیز را یکسان می نماید. سپس از یک فیکساتور کاربردی بر روی طرح استفاده می کند و اجازه می دهد تا خشک شود.

هنگامی که خشک شد، با یک زغال فشرده عمق قسمت های تیره را نشان می دهد و با مداد زغالی گوشه ها را مشخص می کند. از آنجا که لایه اول فیکس شده است رنگدانه ها تغییری نمی کنند و به سادگی لایه هایی یکسان و بهم پیوسته ایجاد می شود. او با یکسان سازی سطوح و برآمده کردن برجستگی های قوری و قاشق نقاشی را به پایان می رساند.

در ادامه، آلبومی از مدل های نقاشی سیاه قلم برای شما قرار داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *