مقالات عمومی

مدل نقاشی با مدادرنگی و هر آنچه باید برای انتخاب آن بدانید

نقاشی مدادرنگی

چه برای نقاشان حرفه ای و چه برای نقاشان مبتدی، مداد رنگی در دسته ی ابزارهای نقاشی محبوب و پرکاربرد در هنر قرار دارد. زیرا به سادگی می توان از آن استفاده کرد و نقاشی با آن جزء سریع ترین و تاثیر پذیرترین تکنیک ها  بشمار می رود. همچنین کار با مداد رنگی اصلا کار سخت و پیچیده ای نیست و در صورت اجرای حرفه ای می تواند به بهترین کار تبدیل شود. بعلاوه، برای این تکنیک به وسایل زیادی نیاز ندارید. وسایل مورد نیاز آن مداد رنگی، کاغذ یا مقوا، پاکن و تراش است که به آسانی می توانید آن ها را تهیه و استفاده کنید.  این تکنیک در بعضی رشته ها و مشاغل مانند طراحی لباس، معماری، دکوراسیون و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نقاشی با مداد رنگی بسیار گسترده است و ما درباره ی سبک ها و همچنین درباره ی وسایل مورد نیاز برای نقاشی با مداد رنگی قبلا به طور کامل به آن پرداخته ایم.

اما چیز مهم دیگری که برای آن نیاز دارید یک مدل مناسب است. ما در اینجا هستیم تا بهترین ایده ها را برای انتخاب مدل نقاشی با مداد رنگی به شما معرفی کنیم. بعلاوه، قصد داریم در این مقاله نکات نقاشی با مداد رنگی را نیز  با شما به اشتراک بگذاریم که می تواند در تهیه ی یک نقاشی خاص موثر واقع گردد.

اصول لازم برای انتخاب یک مدل نقاشی مداد رنگی چیست و چگونه می توانم بهترین مدل را انتخاب کنم؟

۱- الهام، ترکیب و نورپردازی در کار با مداد رنگی

بهتر است در مدل نقاشی مداد رنگی از نور پردازی استفاده شود. اگر مدل انتخابی تان ثابت و بی حرکت است، نورپردازی یکی از مهم ترین مواردی است که هنگام استفاده از آن در نقاشی مداد رنگ، توجه زیادی را به خود جلب می کند. نور پردازی با تعیین میزان روشنایی نقاط برجسته و عمق سایه ها می تواند در ترکیب شما تأثیر بگذارد.

می توان از نور پردازی مصنوعی یا نور پردازی طبیعی استفاده کرد. نورپردازی طبیعی می تواند به سرعت تغییر کند؛ اما اگر از مدل مورد نظرتان عکس گرفته اید و به عبارتی مدل تان ثابت و بی حرکت است، دیگر لازم نیست نگران تغییر نور در هنگام کار باشید. استفاده از نور مصنوعی نیز در مدل ثابت رایج است زیرا به شما این امکان را می دهد تا نور را به هر سمت و صورت که می خواهید هدایت کنید. همچنین بهتر است از یک منبع نور واحد برای مشخص شدن نقاط برجسته و سایه ها استفاده شود؛ زیرا دو منبع نوری رقیب، بسیاری از ارزش های نقاشی را از بین می برد.

نقاشی مدادرنگی

۲- میوه و گلهای درخشان با مدادرنگی خلق کنید

گل ها به علت درخشنده بودن، بهترین ایده برای مدل نقاشی با مداد رنگی هستند. عکس پایین، تصویری از یک کتاب آموزش نقاشی با مداد رنگی برای بزرگسالان است. در سمت چپ می توانید نقاشی با مداد رنگی از گل را ببینید که توسط یک هنرمند طراحی شده است. سخت است که باور کنید این یک عکس نیست! در سمت چپ گل ارکیده و در سمت راست نیز می توانید نقاشی گل رز او را مشاهده کنید.

همچنین می توان از طرح میوه برای نقاشی با مداد رنگی استفاده نمود.

کیوی: پشتی روشن با سایه های قوی.

طالبی آبدار: تغییرات رنگ را در یک شی که عمدتا تک رنگ به نظر می رسد، بررسی و شناسایی خواهید کرد.

سیب به همراه یک کوزه: می آموزید که چگونه دو سطح براق مختلف را با طیف گسترده ای از مقادیر نقاشی کنید. انعکاس نور سیب را نیز بر روی کوزه بیندازید.

گیاهان: می آموزید که نور روی برگ های شفاف را به چنگ بیندازید و اینکه چگونه جسمی ثابت را با پس زمینه ی تیره نقاشی کنید.

گل رز: در این مدل مشخص می شود که کدام رنگ های خاص برای ایجاد درخشش درونی گلبرگ ها، و کدام رنگ ها برای مشخص کردن گلبرگ ها استفاده می شود. همچنین نشان می دهد که کدام رنگ ها جلا داده می شوند و رنگ های نهایی به وجود می آیند. وجود این رنگ ها به طور خاص در هنر نقاشی نشان می دهد که روند کار بسیار خوب و موفق است؛ و این یک ویژگی است که در مدل های دیگر وجود ندارد.

گل ارکیده، برگ های پاییزی و برگ های سبز درخشان نیز از بهترین ایده ها برای نقاشی مداد رنگ هستند.

۳- از نور و آب در مدل نقاشی مداد رنگی استفاده کنید

با این کار، نحوه ی طراحی درخشش نور، ریزه کاری های بازتاب ها و شفافیت آب را خواهید آموخت.

شمع: یک مدل ثابت که تنها منبع نور آن شعله ی شمع است و باعث ایجاد مرزهایی ملایم و محو بین شمع و پس زمینه می شود.

چراغ نفتی: به طراحی نور ملایم شعله و انعکاس شیشه می پردازد.

شیشه ای به رنگ آبی کبالت: ایجاد رنگ های آبی مختلف و سایه های قوی.

آب ریخته شده: تسلط بر شفافیت و انعکاس آب.

چشمه ی آب: به ویژگی های آب در حال حرکت می پردازد.

۴- بافتها را به نقاشی بیاورید

طراحی بافت ها جنبه ی مهمی در تحقق راستی نگری هنر نقاشی دارد. بنابراین بهتر است در مدل نقاشی مداد رنگی، بافت ها به خوبی نمایش داده شوند.

فنجان مس: توجه کنید که چگونه سطح براق از انعکاس محیط اطرافش تشکیل شده است.

کتری فلزی: یک جسم ثابت و تیره با کنتراست کم.

صدف حلزون: یک سطح صاف به شکل مارپیچ.

رومیزی کتانی: بافت زبر.

جعبه ی چوبی و پارچه ی مخمل نیز ایده های مناسبی هستند.

۵- تمام تصویر را رنگ کنید

در نور ملایم از تمام بافت ها استفاده کنید. بهتر است تعداد وسیعی از مقادیر، بافت ها و موضوعات در مدل نقاشی با مداد رنگی استفاده شود. سطوح پر نور را نیز با بافت رنگ کنید. مثلا انواع گلدان ها با رنگ ها و بافت های مختلف را بر روی یک رومیزی به تصویر بکشید.

۶- طیف خوبی از تن مداد رنگها داشته باشید

در هنر نقاشی با مداد رنگی، هنگامی که نوبت به استفاده از تن رنگ ها در نقاشی تان می رسد، مانند هر چیز دیگر به موضوع نگاه کنید. نقاط روشن و تاریک را ببینید و آنچه می بینید را کپی کنید. تقریبا در همه ی موارد، مدل نقاشی مداد رنگی باید طیف کاملی از تن رنگ ها مانند سیاه، تعداد زیادی خاکستری (یا رنگ هایی بین این رنگ ها) تا سفید داشته باشد.

بعضی از افراد عادت بدی دارند و آن این است که پس از یادگیری روش ترکیب ملایم تن ها از تیره به روشن، آن را برای سایه زنی همه ی سطوح تیره و روشن به شکل دلخواه استفاده می کنند. تن رنگ هرگز نباید به خودی خود ساخته شود و یا با حدس و گمان مورد استفاده قرار گیرد.

۷- از ذهن و تجسم خود نیز در هنر استفاده کنید

در هنر نقاشی، گاهی اوقات تفاوت بین نقاشی و جسم واقعی که در حال طراحی آن هستید مهم است.

گر چه معمولا انتظار می رود نقاشی ها واقع بینانه باشند، اما نیازی به واقعی بودن بیش از حد ندارند (به عبارت دیگر، لازم نیست دقیقا مانند عکس مدل تان به نظر برسند). غالبا، این قسمت ها غیر واقعی هستند: علامت گذاری های غیر منتظره، یا وجود شکاف هایی در آنچه که کشیده شده است؛ جایی که ذهن در آن فرو می رود. زیبایی در وجود لکه ها و بی نظمی ها است و هنر همین را تفسیر می کند.

۸- ایجاد برجستگی با استفاده از طراحی جزئیات با مداد

نقاش اثری که در تصویر پایین مشاهده می کنید می گوید: هنگامی که هنر نقاشی را آغاز کردم، روزی تصمیم گرفتم پرتره ی یک اسب خاص را نقاشی کنم. اما بعد از اینکه حدود سه چهارم اسب را طراحی کردم، آن را دور ریختم. زیرا نتیجه ای که انتظار داشتم حاصل نشد. مدلی که انتخاب کرده بودم تیره و تاریک بود و من نمی دانستم چطور باید اسب را نسبت به پس زمینه برجسته نشان دهم.

سپس تصمیم گرفتم قسمت های سفیدی بر روی صورت اسب اضافه کنم. دیگر این تصویر یک پرتره نبود، اما شاید این کار به نقاشی ام برجستگی می بخشید (که اگر اینطور نبود، نقاشی در ابتدا خراب نمی شد).

هنگامی که این کار مفید واقع شد، مقداری رنگ روشن نیز به افسار اسب اضافه کردم و روشنایی نقاط برجسته و نور منعکس شده را افزایش دادم. همه ی این ها نقاشی ام را موفق ساخت و سر انجام، آن فروخته شد.

بنابراین اگر هنگام نقاشی ناراضی هستید که چرا رنگ ها بر روی کاغذی که استفاده کرده اید برجستگی ندارند، سعی کنید جزئیات روشن تر (یا تیره تر) به کار اضافه کنید و ببینید که چه اتفاقی خواهد افتاد.

البته استفاده از یک مداد رنگی مناسب هم بسیار تاثیر گذار است. اگر می خواهید بدانید که چند مدل مداد رنگی وجود دارد و چه مارک مداد رنگی برای خرید مناسب است، مقالات قبلی ما را در این باره بخوانید.

نقاشی مداد رنگی

۹- اهمیت وجود سایه در اطراف مدل نقاشی مداد رنگ

در تصویر زیر، درجه بندی های مناسب اطراف گوشه های نقاشی و مقادیر سایه های تیره تر در کنار سگ، باعث می شود تا توجه به آن متمرکز شود.

سوژه ی مورد نظرتان نباید در پس زمینه ناپدید شود. اگر سوژه در پس زمینه ناپدید می شود، و یا اگر پس زمینه تان ساده است، سعی کنید سایه ای تیره تر یا روشن تر در اطراف سوژه بزنید. نیاز به سایه زدن زیادی نیست، فقط کافی است که سوژه ی خود را برجسته کنید.

اگر پس زمینه ساده نیست، می توانید برای مورد توجه قرار گرفتن سوژه، قسمت های روشن را تیره و یا قسمت های برجسته ی تیره را روشن کنید.

در پایان نیز چند مدل نقاشی از گل ها، حیوانات، اشیا و چند نقاشی کارتونی با مداد رنگی برای شما همراهان قرار گرفته است. اگر این مقاله مفید بود می توانید مقالات دیگر ما را نیز در سایت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *