مقالات عمومی

مدل نقاشی با آبرنگ برای هنرمندان و علاقمندان به آن

نقاشی با آبرنگ یکی از هیجان انگیز ترین تکنیک ها می باشد و بسیار لذت بخش است. تاریخچه ی این نقاشی زیبا بسیار کهن است و جزء تکنیک های نسبتا دشوار در میان دیگر تکنیک ها می باشد. اما با اینحال، بسیار پرطرفدار بوده و از گذشته هنرمندان زیادی را به خود جلب کرده است. در پست  های گذشته به طور کامل به بحث درباره ی چگونگی نقاشی با آبرنگ و تکنیک های مختلف آن پرداخته ایم. اکنون در این پست قصد داریم تا راجع به چگونگی انتخاب مدل برای نقاشی آبرنگ صحبت کنیم.

جهت خرید انواع آبرنگ و تمامی وسایل مربوط به آن نیز می توانید به فروشگاه ما مراجعه کنید.

همانطور که می دانید، انتخاب مدل نقاشی مسئله ای کم اهمیت نمی باشد. در نقاشی، تنها چگونگی پرداختن به نقاشی و کیفیت کار مهم نیست؛ بلکه انتخاب طرح و مدل مناسب نیز یکی از نکات مهم و اساسی برای شروع به کار می باشد. بنابراین لازم دانستیم تا در این پست به آن بپردازیم. خصوصا مطالعه ی این مقاله به تمامی مبتدیان در نقاشی آبرنگ نیز توصیه میشود.

۱- طرحی ساده انتخاب کنید

نقاشی آبرنگ ساده یکی از بهترین ایده ها است. بیشتر هنرجویان طرح های پیچیده و دشواری را برای مدل نقاشی با آبرنگ انتخاب می کنند. در آبرنگ بهتر است موضوعات ساده را انتخاب کنید تا کنترل بهتری بر روی آن داشته باشید. انتخاب موضوعات ساده باعث می شود تا رنگ های بیشتری را به آسانی کشف و آزمایش کنید. خصوصا به مبتدیان توصیه می شود که به سراغ موضوعات ساده بروند. مطمئنا پرتره ها جزء طرح های ساده نیستند. تصاویر شهر و معماری ها نیز می توانند بسیار پیچیده باشند. در تصویر اول، اثر Bideford را از Frank Webb و در تصویر دوم اثر Fishermen را از Serge Hollenbach مشاهده می کنید که مثالی از نقاشی آبرنگ ساده هستند.سادگی طرح باعث ایجاد یک زیبایی چشم نواز در آن ها شده است. 

مدل نقاشی آبرنگ ساده

مدل نقاشی آبرنگ آسان و ساده

  ۲- از عکس ها استفاده کنید

در نقاشی آبرنگ، کار کردن با یک عکس ساده تر از کار با یک تصویر زنده است؛ اما کار با عکس نیز مشکلاتی دارد. مثلا کپی کردن، اریب کشیدن پرسپکتیوها و یا انتخاب درست رنگ ها. ولی با این حال، عکس ها می توانند به شما کمک کنند تا اشکال و الگوها را بزرگتر ببینید؛ زیرا دوربین ها این قابلیت را دارند که تصاویر را برای شما به شکل صاف و مسطح در می آورند. اما به یاد داشته باشید که عکس ها تضمین کننده ی یک ترکیب خوب برای نقاشی تان نیستند. اینجاست که باید برای داشتن یک ترکیب زیبا در نقاشی از «خلاقیت و آموخته های هنری» خود استفاده کنید.

۳- طرح های متحرک

البته با اینکه انتخاب موضوع برای نقاشی، یک انتخاب شخصی است و شما اکثرا موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب می کنید، اما فکر خوبی است که برای مدل نقاشی با آبرنگ، موضوعاتی را انتخاب کنید که تصادفی و متحرک اند؛ مانند ابرها، سنگ ها، کوه های دوردست و درختان، چیزهایی که لازم نیست ثابت به نظر برسند. اثری به نام Fjord Dal را از Stanislaw Zoladz را در ادامه مشاهده می کنید.

مدل نقاشی آبرنگ

۴-دریا و منظره ها در مدل نقاشی با آبرنگ

دریا و مناظر از مناسب ترین مدل های نقاشی با آبرنگ هستند زیرا بسیار آرامش بخش اند. همینطور کوه هایی در پس زمینه و چمنزارهایی در پیش زمینه. این یک روش بسیار خوب برای یادگیری نقاشی مناظر و و تمرین بسیاری از عناصر، مانند آسمان و درختان است. در پایان کار نیز می توانید به سلیقه ی خود چیزهای زیادی را حذف، اضافه یا تغییر دهید و همچنان یک نقاشی زیبا داشته باشید. همچنین به کمک این مدل می توانید در به چالش کشیدن عناصر مختلف پیشرفت زیادی داشته باشید.

این مدل به دلیل ساده بودن، کمک زیادی به یادگیری افراد مبتدی در آبرنگ می کند؛ زیرا در این طرح ها نیازی به تمرکز بر روی تفسیر و ترسیم موارد و… ندارید. بنابراین می توانید بر روی چیزهای دیگر مانند رنگ ها، تکنیک خیس در خیس، درخشندگی کار و… تمرکز کنید. برای افرادی که به دنبال نقاشی با آبرنگ ساده هستند، این مدل مناسب است. به اثر October Russet از Tony Couch توجه کنید.

مدل نقاشی آبرنگ منظره

 ۵- میوه ها بهترین ایده برای مدل نقاشی با آبرنگ

طرح مناسب دیگری برای آبرنگ توصیه می شود، انتخاب یک مدل نسبتا پیچیده است که شامل چیزهای مختلفی می شود. یک کاسه سیب که شامل طراحی یک دسته سیب، یک کاسه، اشکال و سایه های گرد، یک پارچه، زمینه ها و سپس قطعه ی نهایی است که همه چیز بر روی آن قرار گرفته است. همینطور یک میوه ی کامل همراه با نیمه ای از آن میوه در کنارش ایده ی مناسبی است. طراحی چند دانه گیلاس با آبرنگ نیز می تواند جالب و چشم نواز باشد!

مدل نقاشی آبرنگ-گیلاس

 ۶- اجسام معمولی که در اطراف خود مشاهده می کنید

موارد ساده روزمره که به نظرتان جالب به نظر می رسند نیز برای مدل نقاشی آبرنگ ایده هایی مناسب هستند. تکه ای از میوه یا سبزیجات، یک شاخه گل آفتابگردان، برگ و ساقه گیاهان و درختان، کفش، یا حتی قسمتی از وسایل ورزشی، ماشین، منظره و…

علایق دیگرتان چیست؟ توصیه می کنیم که چیزی را پیدا کنید که به آن علاقمند هستید. با توجه به اظهارات بسیاری از نقاشان آبرنگ، آن ها بر این باورند که تا هنگامی که موضوعی توجه خود را به آن ها جلب نکند، انگیزه ای برای تمرین نقاشی ندارند. بهترین موضوعات چیزهایی هستند که هنرمند به آن علاقمند است. خواه منظره، اجسام ثابت یا صحنه خیابانی؛ این ها در حین نقاشی ارتباطی بین هنرمند و موضوع بوجود می آورند.

مدل نقاشی آبرنگ- گل آفتابگردان

  ۷- زیبایی های معماری

از دیگر مدل های نقاشی با آبرنگ که بیشتر به افراد ماهر و خبره در این تکنیک توصیه می شود، بهره گیری از زیبایی های معماری است. نقاشی آبرنگ از تکنیک هایی است که به کمک آن می توان هنر معماری را به خوبی به نمایش گذاشت. اسچالر آیووا و توماس دابلیو از هنرمندان مشهور در آبرنگ بودند که در زمینه ی معماری، آثار فراوانی را خلق کرده اند.

نقاشی آبرنگی شگفت انگیز توماس دابلیو

معماری در نقاشی آبرنگ

اما چند مدل دیگر آبرنگ:

مدل های زیبا برای نقاشی با آبرنگ

مدل نقاشی آبرنگ جدید

منظره های بسیار زیبا با آبرنگ

نقاشی آبرنگ مدل پرنده

مدل نقاشی آبرنگ با طرح های متنوع بسیار زیبا

مدل آبرنگ تکنیک خیس در خیس

طرح نقاشی آبرنگی سخت

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.