رنگ روغن یا اکریلیک؟

رنگ روغن یا اکریلیک ؟

رنگ روغن یا اکریلیک؟

رنگ روغن یا اکریلیک ؟

هنرجوها اکثراً در مورد تفاوت اکریلیک رنگ روغن سوال می‌کنند. آشنایی با این دو تکنیک عالی به شما کمک می کند تصمیم بگیرید کدام یک با روحیه و سبک نقاشی شما سازگارتر است. حتی ممکن است شما در هر دو تکنیک نقاشی کنید یا شاید در کنار یکدیگر!

فارغ از اینکه از چه تکنیک استفاده می‌کنید، دانستن خصوصیات خاص هر یک از این دو تکنیک و ویژگی‌های منحصر به فرد آنها شما را به نقاش بهتری تبدیل می کند. آیا می توانید تشخیص دهید نقاشی های زیر با کدام نوع رنگ کار شده است؟

 

 

رنگ روغن یا اکریلیک؟

به نظر شما رنگ روغن است یا اکریلیک؟

رنگ روغن یا اکریلیک؟

به نظر شما رنگ روغن است یا اکریلیک؟

 

 

 

رنگ روغن قرن‌هاست که در دسترس نقاشان قرار گرفته است. همچنین تمام امتحانات خود را پشت سر گذاشته است. اکثر نقاشی های بزرگ و بی نظیر دنیای غرب در ۵۰۰ سال اخیر از تکنیک رنگ و روغن استفاده شده است. اکرلیک ها از اواسط قرن بیستم به بازار آمده‌اند. و ویژگی‌های خاص و زیادی برای ماندگاری طولانی مدت دارند!

در ابتدا اکریلیک ها به عنوان جایگزینی برای رنگهای روغنی ارائه شدند. همانطور که رنگ های پلاستیک در بیشتر موارد برای رنگ آمیزی دیوارها جایگزین رنگ های روغنی شده‌اند. زیرا رنگ های پلاستیک یا اکریلیک صنعتی سریع خشک می شوند و با آب به راحتی تمیز می شوند و همچنین بوی نامطبوعی هم ندارد.

آنچه از زمان آمدن اکریلیک ها متوجه شده ایم این است، که از تمام جهات جایگزین رنگ و روغن نیستند. زیرا بعضی از ظرافت‌ها و کارهایی را که می توان با رنگ روغن انجام داد اکریلیک در آنها توانایی زیادی ندارد. و از طرف دیگر اکریلیک ها رنگ های جدیدی هستند که دنیایی کاملا متفاوتی از تکنیک ها و امکانات خلاقانه را به نقاشان نشان داده است.

 

رنگ روغن یا اکریلیک؟

به نظر شما رنگ روغن است یا اکریلیک؟

رنگ روغن یا اکریلیک؟

در اینجا خلاصه از تفاوت‌های این دو رنگ برای شما آورده ایم:

سرعت خشک شدن رنگ, سریع یا آهسته؟

رنگهای روغنی دیرتر از اکریلیک ها خشک می‌شوند. این به معنای زمان بیشتر برای ترکیب و ساختن جلوه های خاص و نقاشانه بر روی بوم شما است. رنگ و روغن برای سبک های نقاشی کلاسیک و به صورت خیس در خیس و یا برای نقاشی هایی با سبک رئال و سبک هایی که نیازمند جزئیات دقیق و زمان‌بر هستند مناسب است.

با اکریلیک می توانید در کوتاهترین زمان سطح زیادی را نقاشی کنید بدون اینکه رنگ جدید با رنگ زیرین ترکیب شود. اما اگر دفعات زیادی رنگ بر روی رنگ بگذارید باعث ضخیم شدن و برجستگی رنگ بر روی بوم شما می شود. از طرف دیگر می توانید در یک روز از ترکیب های چند لایه رنگی، نقاشی با حجم زیاد بر روی کاغذ و مقوا، بافتها و تکسچر های متنوع و همچنین از میکس مدیا و کلاژ هم استفاده کنید و پروژه خود را به اتمام برسانید.

البته برای اکریلیک هم مدیوم هایی برای دیر خشک شدن وجود دارند. همچنین دمای محیط و نوع رنگ اکریلیک در مدت زمان خشک شدن آن تاثیر زیادی دارد.

تفاوت اصلی در نوع خشک شدن رنگ روغن و اکریلیک:

اکسیداسیون یا تبخیر؟

رنگ های روغنی از طریق یک واکنش شیمیایی پیچیده که شامل اکسیداسیون می شود و به صورت پلیمری خشک می‌شود. این رنگ اکسیژن این را جذب می‌کند. در مرحله ی خاصی از فرایند خشک شدن، منبسط می‌شود. به همین دلیل رنگ آمیزیِ رنگی که سریع خشک می‌شود، بر روی رنگی که دیر خشک می‌شود درست و مناسب نیست.

متنوع یا یکنواخت؟

رنگ های روغنی دارای پیگمنت های رنگی متفاوتی هستند. که با سرعت های متفاوت با یکدیگر خشک می‌شوند. به همین دلیل از دو روز تا چند هفته طول می‌کشد تا به طور کامل این رنگ خشک شود. همچنین نقاشی هایی که خشک شده اند نسبت به نوع رنگ‌های متفاوت، انعطاف‌پذیری متنوعی با یکدیگر دارند.

علاوه بر اینها در رنگ روغن هر چقدر نسبت روغن به پیگمنت های رنگی بیشتر باشد و براق تر هستند. هر چقدر روغن کمتری در محتوای رنگ باشد، رنگ مات تر می شود.

البته هنرمندی که با رنگ و روغن نقاشی می‌کند باید با خواص مختلف و ویژگی های خشک شدن و نسبت روغن به رنگدانه آشنا باشد. زیرا ماندگاری رنگ و رنگ آمیزی به صورت لایه به لایه به این موضوعات گفته شده، بستگی دارد.

نکته قابل توجه این است که نقاشان دوره رنسانس و باروک از رنگ روغن، مانند امروز استفاده نکردند! بلکه رنگدانه ها را با روغن آسیاب کرده اند تا خواص زردی را خنثی کنند. و میزان خشک شدن را تنظیم می کرده اند. فقط یک کمپانی است که در حال حاضر این رنگ ها را تولید می‌کند، و این کمپانی اشمینگ نام دارد.

تمام رنگ ها و مدیوم های اکریلیک به صورت یکسان برای خشک شدن، زمان لازم دارند. و با سایر رنگ ها بدون هیچ مشکلی ترکیب می شوند.

اکرلیک یا رنگ روغن؟

به نظر شما رنگ روغن است یا اکریلیک؟

رنگ یکدست و صیقلی یا برجسته و مات؟

رنگ روغن بافتی یکدست، سطحی صاف و کاملاً درخشان و صیقلی دارد. سطح رنگ های اکریلیک در مقایسه با رنگ روغن متخلخل و برجستگی بیشتر و مات تر هستند. به همین دلیل است که رنگ اکریلیک روان تر و بی صدا تر بر روی بوم کار می‌شود.

یکی از دلایلی که رنگ روغن بر روی اکرلیک می چسبد به خاطر نفوذ رنگ روغن به داخل تخلخل های این رنگ است. اما برعکس آن امکان پذیر نیست!

بیشتر یا کمتر؟

رنگ های روغنی از رنگ های اکریلیک رنگ دانه های بیشتری دارند. به همین دلیل است که درخشان تر هستند و این بدان معناست که برای ساختن رنگ به عنوان سایه یا ترکیب های رنگی به رنگ کمتری نیاز است. و قابل توجه است که رنگ روغن های مرغوب نسبت به اکریلیک خوب گران‌تر هستند.

چندین رنگدانه است که با ترکیبات رنگ اکریلیک سازگار نیست به همین دلیل طیف رنگی در رنگ روغن بیشتر است. البته با پیشرفت علم و استفاده از رنگدانه های مصنوعی این تفاوتهای رنگی رو به کاهش است.
تنوع اثرات رنگی در رنگ روغن ها بارزتر است. رنگ‌های روغنی یا شفافیت و درخشندگی بیشتر دارند یا مات تر و ضخیم تر از رنگ های اکریلیک هستند.

یکنواخت و متفاوت یا متفاوتِ یکنواخت؟

رنگ‌های روغنی بعد از خشک شدن، براق و مرطوب به نظر می رسند. و رنگها، سایه و بافتهای ایجاد شده هیچ تغییری نمی کنند. و از طرف دیگر هر چقدر قدمت تابلو رنگ و روغن بیشتر می شود، رنگ ها بیشتر به زرد و قهوه‌ای متمایل و نسبتاً شفاف تر می شوند. به همین دلیل نقاشان اوایل رنسانس که رنگ و روغن کار می کردند زمینه را با جسو سفید، صاف و صیقلی می کردند. چراغ های روشن را با ضخامت کمتر و رنگهای سرد را با ضخامت بیشتری رنگ گذاری می کردند. به این ترتیب با رنگهای گرم تر، شفافیت بیشتر، این جلوه‌ها جبران می شوند و بدین ترتیب از اینکه نقاشی‌ها در طی سال‌های آینده یکپارچگی رنگی خود را حفظ کنند اطمینان حاصل می‌شد.

اکریلیک ها در ابتدای خشک شدن یک تا چند درجه تیره تر می‌شوند. زیرا آب موجود در رنگ که باعث روشنی آن شده، تبخیر می شود. به دلیل از دست دادن آب داخل آن سطح رنگ را تا حدودی صاف‌تر و حجمش کمتر می شود. بنابراین برخی از اثرات رد قلم مو و بافت های ریز از بین می‌روند. این از دست دادن آب موجود در رنگ باعث انقباض رنگ اکریلیک شده و باعث تاب خوردن و خم شدن کاغذ و مقوا می‌شود زیرا انعطاف پذیری کاهش می یابد. ولی با گذر زمان دیگر هیچ تغییری نمی کنند.

رنگ روغن یا اکریلیک؟

به نظر شما رنگ روغن است یا اکریلیک؟

رنگ روغن یا اکریلیک؟

سنگین و حجیم یا سبک و نازک؟

رنگ و روغن در واقع سنگین تر و وزن بیشتری دارند. در صورت که اکریلیک ها سبک و نرم هستند.

انواع قلمو ها با اشکال مختلف نرم افزار طبیعی و مصنوعی جلوه های مختلفی را ایجاد می‌کند که آیا یک قلم موی مصنوعی زبر نیاز دارند که این رنگ سبک را به صورت کنترل شده بر روی سطح کار انتقال دهند که این قلم ها با قیمت های ارزان هم قابل دسترس هستند.

قلم موی خوب یا قلموی بد؟

داشتن طیف گسترده از قلمو های مرغوب با انواع مختلف مو ( زبر، نرم، طبیعی، مصنوعی) به نقاش حرفه ای در رنگ و روغن اجازه می‌دهد تا تعداد بیشماری از بافت ها و جلوه ها را در نقاشی خود ایجاد کند. حتی اگر از این قلمو ها به درستی مراقبت نشود باز هم می‌توانند سال ها دوام داشته باشند.

در هنگام استفاده از رنگ اکریلیک بسیار باید مراقب تمیز کردن و نگهداری قلموهای تان باشید. که باز هم در این صورت عمر طولانی نخواهد داشت! زیرا اکریلیک به خاطر زود خشک شدن آنها را خراب می‌کند.
همچنین اثرات فانتزی یا ردِ قلموهایی که توسط قلمو های خوب در رنگ و روغن ایجاد می‌کنید را نمی‌توانید در اکریلیک انجام دهید. زیرا بعد از خشک شدن صاف و یکدست و حجمش کاهش می یابد. پس بهتر است از قلمو های ارزان قیمت برای اکریلیک استفاده کنید و بعد از خراب شدن آنها را دور بیندازید.

سخت یا منعطف؟

رنگ روغن ها بعد از خشک شدن، خشک و شکننده می شوند. ولی اکریلیک ها نسبتاً انعطاف بیشتری دارند. در نتیجه یک تکیه‌گاه پایدار و محکم مانند تخته چوبی را به زمینه هایی مثل بوم یا کاغذ ترجیح می دهند. به خصوص اگر بوم از زیر ساز نفوذناپذیر و کشش پارچه خوب و سفت و محکم نباشد!

مزیت بزرگ رنگ های اکریلیک نسبت به رنگ‌های روغنی این است که شما گزینه های بیشتری برای انتخاب بیس نقاشی خود دارید. از جمله انواع بوم، کاغذ، محصولات چوبی، سفالی و ….
البته پلیمر استفاده شده در اکرولیک ترموپلاستیک است. بدان معنی که در دمای سرد، سخت و سفت شده و در هوای گرم و مرطوب، نرم و چسبناک می‌شود. که می‌تواند در هنگام حمل و نقل و نگهداری نقاشی نگران کننده باشد.

حلال روغنی یا آبی؟

یکی از دلایل بسیاری از نقاشان برای انتخاب اکریلیک به جای رنگ و روغن، حلال آبی(آب) آن است. که این رنگ به آسانی با آب و صابون تمیز می شود. و برخی نیز به حلال های آلکیدی واکنش های آلرژیک نشان می دهند. علاوه بر اینها از آنجا که رنگ اکریلیک زود خشک می‌شود و سرعت انجام کار بیشتر می شود، کثیف کاری زیادی به همراه می آورد.

با این حال شما نباید رنگ روغن را با استفاده از حلال ها از روی بدن خود پاک کنید. صابون و یا روغن نباتی همیشه بهترین و مطمئن ترین گزینه برای تمیز کردن رنگ و قلمو بوده است.

رنگهای اسیدی یا رنگهای قلیایی؟

رنگ‌های روغنی اسیدی، رنگ های اکریلیک قلیایی هستند. نگرانی اصلی هنرمندان در این است که اگر زیرسازی بوم به درستی و با ماده ای مناسب انجام نشود، رنگ‌های روغنی باعث خوردگی بوم یا کاغذ می شوند.

جسو یک زیر ساز خوب و مطمئن برای این رنگ ها هستند که روغن به راحتی و از طریق این جسو تراوش می‌کند.

همچنین توجه داشته باشید که اگر روی سطح کار بیش از حد متخلخل باشد. و بیش از حد روی آن رنگ گذاری شود، روغن توسط بوم جذب می شود و رنگ را خشک و مستعد ترک می‌کند.
بر عکس رنگ و روغن، اکریلیک ها تقریباً در هر سطحی بدون زیرسازی قابل استفاده هستند.

رنگ روغن یا اکریلیک؟

به نظر شما رنگ روغن است یا اکریلیک؟

رنگ روغن یا اکریلیک؟

سمی یا غیررسمی؟

برخی عقیده دارند که رنگ‌های روغنی سمی هستند. درست است که برخی از افراد به بوی حلالهای فرار حاصل از رنگ و روغن حساس هستند. و حتی بوی آنها باعث سردرد آنها می‌شود. ولی رنگدانه ها هستند که عنصر سمی در هر رنگ را تشکیل می دهند. و همه ی رنگ های با کیفیت خوب، حاوی همین رنگدانه ها هستند.

سدیم سولفور سلنید در رنگ روغن، اکریلیک، آبرنگ و پاستل ها مورد استفاده قرار می گیرد. و بسیار سمی هستند! روغن کتان استفاده شده در رنگ روغن غیر سمی و حتی خوراکی است.

در مورد مواد پلیمری اکریلیک و کلیه مواد شیمیایی مورد استفاده برای ایجاد تعادل در رنگ نمی‌توانیم اینطور حرف بزنیم و نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است.

قدیمی یا جدید ؟

رنگ های روغنی صدها سال است که مورد استفاده هنرمندان قرار گرفته شده است. در صورت استفاده مناسب، نقاشی های کار شده قرن ها ماندگاد خواهند ماند.

اکرلیک ها از اواسط قرن بیستم و بازار آمده اند و هر روز به کیفیت و ویژگی‌های خوب آنها اضافه می‌شود. مطالعات علمی و آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که اکریلیک ها نسبت به رنگ‌های روغنی ماندگاری بیشتری دارند!

وارنیش رنگ روغن یا وارنیش اکرلیک؟

وارنیش برای هر دو تکنیک یکسان است. یعنی یک لایه وارنیش برای اکریلیک و همان مقدار هم برای یک نقاشی رنگ و روغن خشک شده کافی است.

از آنجا که اکرلیک ها به حلالهاخیلی حساس هستند در ساخت آنها از حلال استفاده میکنند.

 

این وارنیش ها با حلال ساخته می‌شوند و ابتدا به یک لایه محافظ برای ایزوله شدن نیاز دارند که این به سادگی یک لایه ضخیم از وارنیش که به نسبت ۲ به ۱ با آب مخلوط شده است.

نقاشی های اکرلیک زودتر از رنگ و روغن گرد و غبار در آنها انباشته می‌شود. زیرا آنها متخلخل هستند. یعنی غبار و ذرات معلق که در هوا هستند به راحتی به سطح نرم و متخلخل آن می چسبد و جذب رنگ می شود.

رنگهای اکرولیک را میتوان با دستمال نم دار تمیز کرد. ولی رنگ روغن و هیچ موقع با آب تمیز نکنید! و در محیط هایی که به طور قابل توجهی نوسان دما دارند به نمایش و نگهداری نکنید.

 

رنگ روغن یا اکریلیک؟

به نظر شما رنگ روغن است یا اکریلیک؟

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *